Nezávislá
Profesní
Odborová organizace
Výkonných umělců

Ceny Thálie za dveřmi

Vyvrcholení divadelních Cen Thálie 2013 se uskuteční v pražském Národním divadle v sobotu 29. března, tentokrát dva dny po Světovém dni divadla, s nímž udílení interpretačních cen tradičně souvisí. Slavnost, v jejímž průběhu bude rozdáno patnáct různobarevných skleněných plastik odlitých v lindavské sklárně Ajeto podle návrhu Bořka Šípka, bude jako obyčejně vysílat přímo Česká televize na svém prvním programu od 20 hodin. Večer bude znovu uvádět herec, dramatik a režisér Antonín Procházka a o jeho režii se opět postará Ondřej Kepka.

Mezi čtyřiadvaceti letošními kandidáty na výroční Ceny Thálie je hned šest, kteří se do finalového výběru dostali už loni – činoherci Tereza Vilišová a Miloslav König, pěvci Jana Šrejma Kačírková a Aleš Briscein (ten je ovšem letos nominován nikoli v operní, nýbrž operetně-muzikálové kategorii), tanečník Ondřej Vinklát a muzikálová interpretka Martina Šnytová. Loni z této šestice dosáhli na cenu dva – shodou okolností oba pěvci. Jana Šrejma Kačírková však z pracovních důvodů nemohla Thálii osobně převzít – a i tentokrát je její účast na galavečeru nejistá, ovšem z důvodu veskrze radostného; umělkyně totiž minulý týden přivedla na svět dítě, dceru Aničku.

Z loňských 24 finalistů se letos ještě další tři objevili v širší nominaci (pěvec Luciano Mastro a tanečníci Ivona Jeličová a Adam Zvonař) – a naopak ze 44 umělců čtyř kategorií (činohra, opera, balet, pantomima a jiné tanečnědramatické žánry a opereta, muzikál a jiné hudebnědramatické žánry) zařazených v minulém ročníku do širší nominace pronikli letos tři (pěvec Richard Samek, tanečnice Nikola Márová a muzikálová herečka Lucie Bergerová) do oborové nominace užší a budou tedy příští sobotu „ve hře“ o triumf.

Pět loňských „semifinalistů“ letos svůj úspěch zopakovalo – jsou opět mezi 44 divadelníky zařazenými oborovými porotami do širšího výběru. Jsou to činoherci Pavlína Štorková a Tomáš Šulaj, pěvci Jana Wallingerová a Nikolaj Někrasov a tanečník Giovanni Rotolo.

Kromě výročních cen předají zástupci pořádající Herecké asociace pět Thálií za celoživotní mistrovství (v činohře, loutkovém divadle, opeře, baletu a operetě) a také cenu vynikajícímu činoherci do 33 let. Devítičlenné Kolegium pro udílení Cen Thálie, kterému nově předsedá hudební skladatel Zdeněk Barták, rozhodne vedle laureátů výročních cen také o držiteli Zvláští ceny Kolegia za mimořádný přínos českému dramatickému umění.

Záštitu nad letošními Cenami Thálie převzal předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch.

Podpořte nás Podpořte Thálii
facebook

Asociace Nezávislých Divadel
!intergram Dabingová cena
F. Filipovského
Novoměstský hrnec smíchu Festival české filmové
a televizní komedie
PODĚBRADSKÉ
DNY POEZIE
Nadace život umělce Senior Prix